• Pestprotocol PVC Voetbal

    Pesten is onwenselijk

    Pesten is onwenselijk gedrag. Onze vereniging accepteert pesten niet en pakt dit daarom aan. Hierover zijn binnen PVC dan ook duidelijke afspraken gemaakt. Deze zijn beschreven in dit pestprotocol.

    We hebben hierin vastgelegd hoe we pesten binnen onze vereniging zoveel mogelijk willen voorkomen en welke maatregelen wij treffen als het zich toch voordoet. Dit pestprotocol geldt voor alle leden van PVC Voetbal, maar is in praktische zin vooral gericht op onze jeugdleden.

    Daarom hebben wij een pestprotocol
    PVC Voetbal wil haar leden een omgeving bieden waarin zij zich op een prettige en positieve wijze kunnen ontwikkelen. Pesten verstoort dat en helaas komt dit overal voor. We vinden het dan ook belangrijk om een duidelijk beleid te hebben waar alle betrokkenen op kunnen terugvallen als binnen onze vereniging wordt gepest.

    Om pesten zoveel mogelijk te voorkomen, is vooral de inzet van de teambegeleiding (coaches, leiders en trainers) nodig: zij bepalen voor een belangrijk deel de sfeer en het klimaat binnen de teams. Vandaar dat in dit pestprotocol veel aandacht uitgaat naar de rol die de teambegeleiding vervult om pestgedrag binnen hun teams tegen te gaan.

    Naast dit protocol heeft PVC ook een vertrouwenspersoon die een gepest lid, zijn of haar ouders of begeleid(st)er kan benaderen. De vertrouwenspersoon is te bereiken via het emailadres: vcp@pvcvoetbal. Op de website van PVC kun je hierover meer lezen.

    Dit zijn onze algemene omgangsregels
    Omgangsregels zijn afspraken voor hoe we binnen de vereniging met elkaar omgaan. Bij PVC Voetbal hebben we de volgende negen algemene omgangsvormen:

    1. Je accepteert een ander zoals hij of zij is;
    2. Je sluit een ander niet buiten van activiteiten;
    3. Je blijft van elkaars spullen af, mits je toestemming hebt van de ander;
    4. Je scheldt een ander niet uit en je verzint geen bijnamen;
    5. Je bedreigt elkaar niet;
    6. Je doet elkaar geen pijn;
    7. Je bemoeit je niet met een ruzie door zomaar partij te kiezen;
    8. Als je zelf ruzie hebt, praat je het eerst uit; lukt dat niet dan meld je dat bij de train(st)er of leid(st)er;
    9. Als je ziet dat iemand wordt gepest, dan vertel je dat aan de train(st)er of de leid(st)er. 
      Dat is geen klikken!

    Naast deze algemene omgangsvormen kennen we binnen PVC Voetbal gedragsregels. Deze gedragsregels zijn vastgelegd in de zogeheten Basis-11.

    Twijfel je of bepaald gedrag pesten is? Neem dan contact op met de gedragscommissie van PVC via pesten@pvcvoetbal.nl.

    Uitgangspunten bij het pestprotocol

    1. PVC Voetbal heeft een inspanningsverplichting om pestgedrag te voorkomen en aan te pakken door een veilig klimaat te scheppen waarbinnen pesten als ongewenst gedrag geldt en niet wordt geaccepteerd.
    2. Als er wordt gepest, ervaren we dat als een probleem voor iedereen bij PVC Voetbal, dus niet alleen voor de gepeste speler en zijn of haar ouders, maar ook voor de train(st)ers, de leid(st)ers en de omstanders.
    3. Train(st)ers en de leid(st)ers moeten alert zijn op pestgedrag en dit tijdig inzien. Als er wordt gepest, moeten zij duidelijk stelling en actie ondernemen tegen dit pestgedrag.
    4. Als er ondanks alle inspanningen opnieuw wordt gepest, voeren we de verderop uitgewerkte procedure uit.

     

    Misverstanden over pesten
    Allereerst moet een aantal clichés de wereld uit:

    • Pesten hoort er een beetje bij;
    • Ik ben train(st)er/coach, geen opvoeder;
    • Iedereen moet tegen een grapje kunnen;      
    • Hij/zij lokt het zelf uit.

    Hieronder volgen vijf categorieën van pestgedrag met voorbeelden van de genoemde vorm:

    1. Verbaal
    Schelden, dreigen, belachelijk maken, uitlachen of een bijnaam geven op basis van lichaamskenmerken, (etnische) afkomst, geloof of seksuele voorkeur, ongewenste sms’jes sturen, via sociale media opmerkingen verspreiden, mobiele telefoons of websites gebruiken met de bedoeling iemand zwart te maken door het verzenden van opmerkingen en/of foto’s of filmpjes.

    2. Fysiek
    Trekken, duwen, spugen, schoppen, slaan, laten struikelen, krabben, bijten, aan de haren trekken of andere fysieke handelingen die niet gewenst zijn.

    3. Intimidatie
    Een speler achterna blijven lopen of ergens opwachten, iemand in de val laten lopen, de doorgang versperren of klemzetten tussen de fietsen, dwingen om bezit af te geven of geld of andere zaken mee naar de club te nemen; seksuele intimidatie of andere intimiderende acties die niet gewenst zijn.

    4. Isolatie/uitsluiten
    Samen met andere spelers een speler isoleren, zodat de speler bijvoorbeeld geen bericht krijgt van een wijziging van vertrektijd of voor leuke dingen binnen de vereniging. Een speler voortdurend buitensluiten en duidelijk maken dat hij/zij ongewenst is. De speler wordt bijvoorbeeld niet aangespeeld, mag niet meefietsen naar huis et cetera.

    5. Stelen of vernielen van bezittingen
    Beschadigen, afpakken en kapot maken van spullen: niet respectvol omgaan met andermans bezittingen. 

    Maatregelen tegen pesten
    Als de train(st)er of leid(st)er opmerkt dat een speler wordt gepest, onderneemt hij of zij de volgende stappen:

    1. Praten met de gepeste speler (niet in termen van daders en slachtoffers; dit stigmatiseert namelijk).
    2. Praten met de pestende speler (idem).
    3. Samen met de beide spelers praten en afspraken maken (idem).
    4. Bespreken van de omgangsvormen en gewenst gedrag binnen het team met alle spelers en de consequenties als men zich hier niet aan houdt.
    5. Spelers altijd complimenten geven voor wat ze wel goed doen.

    Het is hierbij belangrijk om rekening te houden met de “emotionele rijpheid” van de betreffende speler. Probeer in het contact met een minderjarige aan te sluiten bij de leeftijd.

    Preventieve maatregelen
    De train(st)er/leid(st)er bespreekt met de spelers de omgangs- en gedragsregels (de Basis-11) aan het begin van het voetbalseizoen en herhaalt deze indien nodig. Hij/zij benoemt hierbij onderling plagen en pesten en bespreekt de regels van het pestprotocol expliciet. Duidelijk moet worden dat PVC pesten niet tolereert.

    Train(st)ers en leid(st)ers hebben een voorbeeldfunctie. Vloeken, tieren, klagen bij de scheidsrechter/assistent-scheidsrechter als de resultaten tegenvallen of het niet zo gaat zoals hij of zij wenst, is geen goed voorbeeld voor de spelers.

    Strafmaatregelen
    Bij herhaaldelijk pestgedrag worden de ouders van de pester in het bijzijn van deze pester in een persoonlijk gesprek op de hoogte gesteld van de ongewenste gebeurtenissen. Hierbij is ook een lid van het bestuur aanwezig. Aan het eind van dit oudergesprek leggen we uitdrukkelijke afspraken vast, evenals de sancties bij overtreding van deze afspraken. Denk bijvoorbeeld aan het vaker reserve staan of een time-out. De meest geschikte sanctie is hierbij afhankelijk van de situatie op dat moment. Als het gedrag van de pester niet aanzienlijk verbetert en /of de ouders van de pester werken onvoldoende mee om het probleem aan te pakken, kan het bestuur overgaan tot (tijdelijke) schorsing. Uiteindelijk kan het bestuur de pestende speler ook volledig royeren van de club.

    Daarnaast bespreekt de begeleiding met het team op het niveau van de spelers dat sportiviteit niet alleen in de sportprestaties zit, maar ook in een sociale (sportieve) omgang met elkaar.
     
    De concrete invulling als handvat van het pestprotocol
    Beleid en regels leiden er op zichzelf niet toe dat ongewenst gedrag verdwijnt. Daarom is het belangrijk om hierbij het gehele proces duidelijk te monitoren. Er gaat veel tijd mee gemoeid en er zijn ook veel betrokkenen. De train(st)er/leid(st)er heeft hierin een zeer belangrijke rol. Hij/zij zal helder en duidelijk moeten maken dat onze verenging dit ongewenste gedrag volstrekt niet accepteert. De train(st)er/leid(st)er biedt de gepeste speler in eerste instantie bescherming, spreekt ernstig met de pester en indien noodzakelijk zijn/haar ouders en richt zich vervolgens op de zwijgende middengroep en de meelopers.

    Om de begeleiders te helpen deze belangrijke rol bij de aanpak van pesten concreet in te vullen, hebben wij een korte handleiding gemaakt: Handvat aanpak pestprotocol.

    Vertrouwenspersoon
    Als een train(st)/leid(st)er hulp of advies nodig heeft, kan hij of zij zich wenden tot de vertrouwenspersoon van PVC. Ook spelers en ouders kunnen op hem een beroep doen. De vertrouwenscontactpersoon luistert en begeleidt. In overleg bekijkt hij of en zo ja welke vervolgstappen nodig zijn. De vertrouwenspersoon informeert alle betrokkenen over de procedures en zoekt naar een bemiddelaar of verwijst naar een hulpverlener. Ook kan de vertrouwenscontactpersoon helpen bij het indienen van een formele klacht.

    De vertrouwenspersoon is er dus voor iedereen binnen de vereniging. Voor PVC Voetbal is dit Sander Glas: vcp@pvcvoetbal.nl.

     

     

     

    Pestprotocol
    versie 7 oktober 2025
    Gedragscommissie PVC Voetbal